با توجه به تغییراتی که اخیرا در وب سایت ایجاد شده چناچه در استفاده از هر یک از بخش های سایت با مشکل و یا سوالی مواجه شدید با رابط کتابخانه مرکزی شهرداری اصفهان تماس حاصل فرمایید.          از تاریخ 1391/4/5 خانه ریاضیات اصفهان به عضویت شورای طرح امانت بین کتابخانه ای در آمد.معرفی خانه ریاضیات اصفهان

خانه ریاضیات اصفهان، نخستین خانه ریاضیات ایران و جهان است که به دنبال تشکیل ستاد ملی سال جهانی ریاضیات و با کمک شهرداری اصفهان در این شهر علم‌دوست و تاریخی و با همت عده‌ای علاقه‌مند به علوم ریاضی، آموزش و جوانان در سال ۱۳۷۷ آغاز به کار نموده است.

تجربه بیش از ۲۰ سال جلسات بعدازظهرهای دوشنبه معلمان ریاضی اصفهان و تشکیل مرکز بررسی ریاضیاتدبیرستانی از سال ۱۳۵۸ که در آن­ها دیوارهای جدایی بین معلمان مقاطع مختلف تحصیلیشکسته شد و این رویداد منشاءخدمات زیادی به جامعه علمی کشور شد، گروهی از معلمان واساتید ریاضی را بر آن داشت تا یک موسسه غیردولتی برای ارتقاء دانش ریاضی تشکیلدهند.
اگرچه ایجاد مرکز تحقیقات معلمان اصفهان به عنوان الگویی برای تشکیل پژوهشگاه­های معلم در سراسر کشور، برگزاری مسابقات ریاضی که منجر به اجرای المپیاد ریاضی ایران و به دنبال آن المپیادهای دیگر علمی و حضور موفق جوانان ایرانی در عرصه­های بین­المللی گردید، انجام مطالعه افت ریاضی که منجر به انتشار نشریات متعدد توصیفی در زمینه علوم ریاضی شد و بسیاری دیگر از ابزارهای  توسعه دانش ریاضی را همراه داشت و نیز الگو­سازی جهت تشکیل انجمن علمی آموزشی معلمان برخی از نتایج این جلسات است، ولی از همه مهمتر هم­فکری و همکاری مشترک معلمان و توسعه تحقیقات گروهی بین این عزیزان و برگزاری نخستین کنفرانس آموزش ریاضی در ایران را در سال ۱۳۷۵ به دنبال داشت.
از سوی دیگر کمیسیون بین­المللی آموزش ریاضی(ICMI) و اتحادیه بین­المللی ریاضی( IMU) پیشنهاد اعلام سال جهانی ریاضیات را برای سال ۲۰۰۰ عنوان نمودند که مورد تأیید یونسکو قرار گرفت و در سال ۱۹۹۳ این مسئله رسماً اعلام گردید. در حاشیه بیست و پنجمین کنفرانس ریاضی کشور که دانشگاه صنعتی شریف برگزار گردید، مسئله فعالیت ایران در زمینه توسعه دانش ریاضی و تلاش در جهت عمومی­سازی علم ریاضی در ایران به این مناسبت مطرح شد. تا این که سرانجام در ملاقات­های مسئول کمیته علمی نخستین کنفرانس آموزش ریاضی ایران با استاد احمد بیرشک مسئله تشکیل ستاد ملی سال جهانی ریاضیات مطرح که پیشنهاد استاد احمد بیرشک در این راستا،مورد تأیید وزیر آموزش و پرورش و معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری قرار گرفت.
سرانجام ستاد ملی سال جهانی ریاضیات به ریاست رئیس جمهورو با دبیری وزارت فرهنگ و آموزش عالی، طرح خانه ریاضیات را به عنوان  یکی از طرح­های اجرایی خود به تصویب رساند.
نخستین خانه ریاضیات طی موافقت نامه­ای که بین شهرداری اصفهان و معاونت پژوهشی وزارت فرهنگ و آموزش عالی و با موافقت استاندار وقت (جانشین شورای اسلامی شهر) در این شهر تاریخی شکل گرفت.

بر اساس آن تعهد و حمایت وزارت علوم این مرکز به عنوان یک انجمن علمی رسمی تأیید شد و شهرداری اصفهان تأمین مکان و هزینه­های جاری را تعهد نمود و سرانجام در سال ۱۳۷۷ با حضور وزیر فرهنگ و آموزش عالی و استاندار وقت با تلاش و پی­گیری هیئت موسس آن افتتاح شد و حاصل تجربیات مشترک دانشگاهیان و دبیران ریاضی در این مکان کوچک تبلور یافت. انجمن علمی آموزشی معلمان ریاضی اصفهان، دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه صنعتی اصفهان و دانشگاه اصفهان از حمایت­کنندگان اصلی و برنامه­ریزان راه­اندازی این خانه بودند. خانه در ابتدا زیر نظر ستاد سال جهانی ریاضیات و شهرداری فعالیت می­کرد، اما پس از تشکیل خانه­های ریاضیات در شهرستان­های دیگر، شورای خانه­های ریاضیات در تهران به عنوان یک نهاد علمی غیردولتی زیر نظر کمیسیون  انجمن­های علمی وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری فعالیت خود را ادامه داد. این شورا با بررسی عملکرد خانه­های ریاضیات مجوز تشکیل و فعالیت آن­ها را صادر می­نماید، که خانه ریاضیات اصفهان تا کنون به عنوان یکی از الگوهای برتر و اولیه این حرکت علمی مطرح بوده است .

اکنون خانه پس از فعالیت­های چشمگیر محلی، ملی و بین­المللی خود، سرانجام به عنوان یک نهاد غیردولتی مستقل ولی با حمایت شهرداری زیر نظر یک شورای علمی فعالیت دارد.
طرح ساختمان چهار باله خانه ریاضیات اصفهان در زمینی که شهرداری اصفهان در اختیار قرار داده بود به منظور ایجاد فضایی مناسب با مجموعه فعالیت­های خانه، پس از مطالعات بسیار، به تصویب نخستین شورای اسلامی شهر اصفهان رسید و شهرداری عملیات ساختمانی را از سال ۱۳۸۰ آغاز نمود. در تکمیل و تجهیز دو بال از این طرح مصوب، استانداری اصفهان، کارخانه­های سیمان وابسته به سازمان صنایع اصفهان، وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری، آیسسکو و نهاد ریاست جمهوری علاوه بر شهرداری مشارکت داشته­ا­ند، قرار است این بخش از ساختمان بزودی آماده بهره ­برداری گردد.

 

ورود به سایت خانه ریاضیات اصفهان

 
طراحی شده توسط رسول خالقی

/p>

شما از یک مرورگر غیر استاندارد استفاده می کنید